Honlap
*

Durbincsok (Gymnocephalus)

A durbincsok nemzetségéhez tartozó fajok két hátúszója egyesült, a kopoltyúfedő tüskés, a koponyacsontok gödrösen bemélyednek, az állkapcsokat és az ekecsontot bársonyhoz hasonló finom fogazat fedi, a mell és a has többé-kevésbé csupasz.

Vágó durbincs
Gymnocephalus cernuus

 

Történelem, a régi magyar és latin elnevezésekkel.
Dr. Hankó Béla és Dr. Leidenfrost Gyula után ©

Halgazdálkodási szempontból az egyik legfontosabb halfajunk. Jelentős szerepet játszik elsősorban a harcsa és a süllő táplálékában is. Az hátúszójában 12-14, kemény, tüskés és 11-14 puha, a mellúszóban 13, a hasúszóban 1 és 5, az alsóban 2 és 5-6, a farok úszóban 17 sugár csatlakozik egymáshoz. Hossza 20-25, nálunk 10-15 cm, súlya 120-150 gr. Egész Közép, Nyugat és Észak-Európában elterjedt hal, de gyakori Szibériában is.

Nálunk a Duna mentén dürgencs, a Balaton-partján vaskó, más vidékeken borholy, disznóhal, dörgecs, dörgécse, dörgicse, durbincs, durda, görgécse, lecserlecs, lezsér, maca, paptetű, tövishal, tüskéshal, tövishal, vargahal, vasénta, vasko, vízidarázs, taknyos maca néven ismerik.


Selymes durbics
Gymnocephalus schraetzer * Védett faj

A Duna vízrendszerét népesíti be, azonban szigetszerű előfordulási területe a bulgáriai Kamcsia folyó.
Magyar nevei; barsóka, ilonahal, ilonakeszeg, serinc, srác, sráchal, srécer, varsinta, vaskó, selyemhal.

Teste nyúlánkabb és feje hosszabb, mint az előbbi fajé. Hátúszója csaknem az egész hátoldalt szegélyezi. Nálunk 20-22, kivételesen 30 cm-nyire nő meg. Az átlagpéldányok súlya körülbelül 250 gr. Sugarainak száma: a hátúszóban 18-19 kemény, 12-13 puha, a mellúszóban 13-14, a hasúszóban 1 és 5, az alsóban 2 és 6-7, a farok úszóban 17. Sehol sem közönséges, ritka faj. A vízszennyeződésre rendkívül érzékeny, az elmúlt évtizedben több olyan helyről is eltűnt pl. a Bp. Duna szakasz, ahol korábban tömegesen fordult elő.


Széles durbincs
Gymnocephalus baloni
* Védett faj

Magyar nevei; balon durbincs, ponty paptetű, barna lezsér, széles durbics.

A széles durbincs létezése hosszú ideig elkerülte a halbiológusok figyelmét, erre csak 1974 -ben került sor. Korábban a vágó durbincsnak tartott múzeumi példányok alapján feltételezték, hogy létezik egy ismeretlen Közép-Európai halfaj. Az újabb gyűjtések alapján a Duna szlovák szakaszán több helyen, az Ipolyban, a Laborcban, a Temesben, valamint a román szakaszon Betrascánál és a delta vidéken mutatták ki előfordulásukat. A magyar Duna szakaszról 1981.-ben Gerjennél is előkerült, majd Visegrádnál, Gödnél, a Lupa-szigetnél és a Kvassay-zsilipnél, valamint a Kiskörei víztározóba ömlő Laskó patak és a Tisza középső szakasza bővítette a lelőhelyek sorát. Azóta már a vágó durbincsal alkotott hibridjei is előkerültek. Rejtett életmódot élő, kifejezetten folyóvizi, az áramló vizet kedvelő faj. Alkonyatkor aktív. A vágó durbincstól színezete és mintája alapján különböztethető meg, rokonánál nagyobbra nő, a 20 cm nagyságot is elérheti.

Európában még egy faj honos a Fekete-tenger és a Don vízrendszerében, ez a Gymnocephalus acerina.

Gymnocephalus acerina


****** ******