Honlap
*

Lápi póc
Umbra krameri

Ősi, pannóniai bennszülött halfaj. Területi elterjedése kicsi, főleg a Kárpát-medencére szorítkozik, ez magába foglalja a kisebb romániai folyók alsó szakaszának vízgyűjtő területeit is. Előkerült a Dnyeszter alsó szakaszáról, valamint egy-egy zárt élőhelye ismert Alsó-Ausztriából és Szerbiából. Az utóbbi években Lengyelországban a Mazuri tavaknál, továbbá Németországban a Peitz környéki tőzeges tavakban találtak lápi póc állományt. A Duna-delta, a Prut és a Dnyeszter vízgyűjtő területén élő lápi póc állományt Kux & Libosvárskÿ néhány alaktani bélyeg alapján, külön alfajként ismerteti Umbra krameri pavlovi néven.

Történelem, a régi magyar és latin elnevezésekkel
Dr. Hankó Béla és Dr. Leidenfrost Gyula után ©

Ezt a 8-9 cm hosszú halat Magyarországon; békahal, bobálik, bobály, ebhal, ebihal, kiskutyahal, kutyahal, pecehal, póchal, ribahal, és rucahal néven ismerik.
Teste zömök, hátúszója a farok közelébe tolódott s alatta ízesül a has és az alsóúszó, a farok úszó lekerekített. Nagy pikkelyek borítják, amelyek a fejtetőre, az arctájékra és a kopoltyúfedőre is átterjednek. A közti és az alsó állkapcsot, az eke és a garatcsontot bársonyos fogazat vonja be. A sugarak száma a hátúszóban 3 és 12-13, a mellúszóban 1 és 12, a hasúszóban 1 és 5, az alsóúszóban 2 és 5-6, a farok úszóban 16. A magyar halfaunának erről a sajátságos fajáról Herman Ottó halhatatlan művében;
A magyar halászat
(1887) - című könyvében így ír a Szernye mocsár csíkászainak életéről:

"… A lápi póc mindenben a réti csík társa, és így különösen ingólápos mocsarakban terem meg bőven, a lápkutak és vészek tisztább vizében űzi úszóversenyeit. Igen óvatos és fürge kis hal, mely azonban a fogságban hamar szelídül, gazdáját megismeri és kézből kapdossa táplálékát, - a gilisztát, nyershúst - de kitűnik itt rabló természete, mely egészen csukaszerű. Húsát a Szernyevidék szegénysége szükségből eszi. Az Ecsedi-láp környékének népe mérgesnek tartja, az előbbi helyen sertést és rucát is hizlalnak vele, mert rengeteg számmal van, és én láttam Dercen táján öblös csíkkast, mely tömve volt e kis rablóval…"

A mocsarak lecsapolása óta a lápi póc is ritkábbá vált, előfordulási helyeiről Vutskits a következőket írja (1901.).

"… Hazánkon kívül Európának aránylag kevés helyéről ismerik. Kimutatták az alsó-ausztriai Moosbrunn mellett, Szerbiában, Negotin közelében és Odessza környékén Oroszországban.
Magyarországon a Fertő lápos helyein, Budapest mellett az Ördögárokban, a Zala vizében, Zala-Tapolca környékén, Tihanyban, a bihari Sárrétben, a Bodrogközben, nevezetesen az Ecsedi-láp és a Szernyemocsár világában él, Petényi, Heckel és Kner, dr. Chyzer és Herman Ottó kutatásai szerint. Nekem sikerült újabban megtalálni a keszthelyi Kis-Balatonban és a somogymegyei "Nagyberekben", a Lengyeltóti melletti Tatárvár hegyközség és Buzsák község között levő turfás területen. A lápi pócot az utóbbi helyen utasításom szerint sűrű zsákkal fogták ki a turfakiemelőgép nyomában előbugyogó vízből, 1 méternyi mélységből. Népies neve nincs és apró társaival együtt az itteni lakók szeméthal néven tisztelik meg. Medic e fajra 1896.-ban a Duna kiöntéseiben, Zimony táján akadt rá…"


Halfaunáknak erről az érdekes tagjáról Hankó írt tanulmányt ("Zool. Anz.", 1923), amelyben összefoglalta a rávonatkozó irodalmi adatokat. Vutskits szerint a lápi pócot Marcaliban "rucahal" néven ezelőtt 20 évvel még árulták a piacon. Csak a szegény nép vásárolta, máshol trágyázásra és hízlalásra használták.
A Fertőtóból ahonnan eltűnt, Kramer idejében még nagy mennyiségben szállították Bécsbe, ahol főképp a díszhal kereskedők vásárolták.

"… A lápi póc, - írja Hankó- igen kedvelt akváriumi hal volt, mivel könnyen kezessé válik és valódi műúszó. Alig akad a halak közt olyan mestere az úszásnak, mint a lápi póc.
Úszóinak minden sugarát külön-külön tudja mozgatni. Ez a hal többnyire olyan módon mozgatja úszóit, mint amikor az ember az asztalon dobol. Úszás közben valamennyi szárnya hullámvonalat ír le. Legfeltűnőbb a mellúszó hullámzó mozgása, amely lassan akkor is folytatódik, amikor a test már egy helyben áll. Olyan, mint a hajócsavar. A lápi pócra nézve a test helyzete közömbös. Fejjel felfelé, vagy lefelé, 75 foknyi szögben, tehát csaknem függélyesen lebeg a vízben, miközben csak mellúszója mozog lassan és hátúszójának utolsó sugarai végeznek rezgő, hullámzó mozgást…"

Bade azt mondja ("Das SüsswasserAquarium", Berlin, 1909), hogy egész sereg megfigyelés bizonyítja a lápi póc ragadozó természetét. Az akváriumban is megrohannak minden kisebb halat és elnyelik őket. Viszont mások szerint apró halak társaságában is békésen viselkedtek és évekig megvoltak velük egy medencében. Bade szerint a lápi póc a fogságban többnyire azonnal elfogadja a nyers húst, ha azonban eleinte húzódoznék, felvagdalt gilisztával rá lehet szoktatni. A nemeket nagyon nehéz egymástól megkülönböztetni. Az ikrások nagyobbak a hímeknél, amelyeknek jóval kisebb a számuk. P. Matte díszhaltenyésztőnek sikerült a lápi pócot fogságban is szaporítani. A kertjében levő szabad medencében tartotta őket, ahol számos búvóhely állott rendelkezésükre. Mivel az ívás rejtekhelyen megy végbe, szaporodási módját nem sikerült megfigyelni, Bade azonban azon a véleményen van, hogy ez aligha tér el az amerikai fajétól.

A családba tartozó fajok száma összesen öt, amelyeket három nemzetségbe Amia, Novumbra és Umbra sorolnak. Pikkelyzetük a fejre is kiterjed, oldalvonaluk nincs, kisegítő légzőszervvel rendelkeznek.
A lápi póchoz legközelebb álló két rokon faj az
Umbra limi és az Umbra pygmea hasonlóan kis elterjedési területtel Észak-Amerika két különböző pontján él. Az U. pygmea fajt mint akváriumi halat 1898 -ban hozták be Németországba. Sikeres honosítás kapcsán kisebb szigetszerű állományuk található Franciaország középső vidékein, valamint Észak-Németország egyes helyein.

Umbra limi Umbra pygmea


****** ******