Honlap
*

Lazacfélék (Salmonidae)

A marénák kivételével ragadozó életmódot folytató halak, amelyek egyik jellemzője a hát és a farokúszó közötti ún. zsírúszó. Ide tartoznak még a pisztrángok, galócák, szaibling fajok, pér halak, valamint a marénafélék.

A sebes pisztráng
Salmo trutta morpha fario

Színezetének leírásához egy Herman Ottó idézet "... minden valamire való halász tudja, hogy két teljesen egyforma pisztrángot ugyanazon víznek ugyanazon helyéről sohasem dobott ki..." Csak színváltozatnak tekinthető a Vásárhelyi (1940) által a Bükk-hegység Várvölgyi patakjából leírt Salmo trutta morpha ungeri is. A sebes pisztráng a Salmo trutta faj állandó édesvízi életmódra áttért formája. A további két forma a vándorló (anadrom) tengeri pisztráng S. t. m. trutta, és a tavi pisztráng S. t. m. lacustris.
A természetes elterjedési területük egész Európa, keleten a Fehér-tenger vízgyűjtője, Algéria, Marokkó, Kis-Ázsia, Kaukázus, Irán északi részei, az Aral-tó és az Amu-Darja folyó vízrendszere. A faj rendkívüli alkalmazkodó képessége a változó hidrogeográfiai viszonyokhoz, amely nemcsak életmódjában, hanem a faji jellemzők megváltozásában is jelentkezik azt eredményezte, hogy számos alfaját leírták, melyek önállóságát gyakran megkérdőjelezik.
Nehezíti a különböző populációk leírását, hogy az 1900.-as évek elején meghonosították Dél-Amerika és Afrika számos országában, továbbá Észak-Amerikában, Japánban, Indiában, Ausztráliában és Új-Zélandon. Európában már több helyen is élnek a törzsalak, és a betelepített Salvelinus fontinalis hibridjei.

Salmo trutta fario + Salvelinus fontinalis

Hazánkban kis mennyiségben tenyésztenek sebes pisztrángokat a lilafüredi és a szilvásváradi pisztrángos halgazdaságban. Mindehez hozzá kell még tenni, hogy sajnos a sebes pisztráng emberi segítség nélkül ma már nem képes arra, hogy újra benépesítse a magyar vizeket, ezért az állomány fenntartásához folyamatos telepítésre van szükség!

Történelem, a régi magyar és latin elnevezésekkel.
Dr. Hankó Béla és Dr. Leidenfrost Gyula után ©

A sebes pisztráng (Salmo trutta fario L.) orra rövid és tompa, az ekecsont lemeze háromszögletes, hátulsó harántszegélyén 3-4, a hosszú nyélen pedig többnyire két sor fog van. Színezete annyira változik, hogy általános leírást nem is lehet róla nyújtani. Tschudi e miatt a halak kaméleonjának nevezi a sebes pisztrángot, de voltaképpen még azon is túltesz. A háta gyakran olajszürke fekete pontokkal, oldala aranyosan csillogó zöldessárga, pirossal pontozva, hasa fehéres szürke, has úszója élénk sárgaszínű, hátúszója pettyes és világos szegélyű, az alapszíne gyakran sötét, néha egészen fekete, a pettyek sokszor feketék, pirosak és fehérek. Sok példány színezetében a sárga, a vörös, vagy a fehér szín uralkodik, és e szerint többféle helyi változatát szokták megkülönböztetni. Általában a háta fekete, az oldala világosabb és pettyezett, hasa a legvilágosabb. A halászok úgy vélik, hogy a színezet a víztől függ, minél tisztább a víz, annál világosabb. A hús színe is e szerint változik. A sebes pisztráng a szaporodási időszakban márványozott nászruhát ölt. A has és a mellúszója megnyúlt és lekerekített, a farok úszó alakja életkorok szerint változik, a fiataloké mélyen bemetszett, az idősebbeké függélyes szélű, a koros példányoké meg kissé kifelé ívelő. A hímek feje többnyire nagyobb, számos, nagy foguk van, alsó állkapcsuk idősebb korban fölfelé görbül.
A hátúszóban, Siebold szerint, 3-4 és 9-16, a mellúszóban 1 és 12, a has úszóban 1 és 8, az alsóban 3 és 7-8, a farok úszóban 19 sugara van. A sebes pisztráng elterjedési területét körülhatároljuk, az Északi-foktól a Taritó-ig egész Európában, továbbá Kis-Ázsiában is előfordul, és valószínűleg Ázsia egyéb részeiben is megtalálható.
A sebespisztrángról Herman Ottó azt írja, hogy "… ritkaságképpen letévedett Szegedig, Szolnokig és Szentesig…"
A sebes pisztráng jellemzően édesvízi faj, de olykor a tengerbe is betéved. Möbius és Heincke szerint a Balti-tengerben a Visztula torkolatánál és a kieli-öbölben heringhálóval több példányt fogtak. A folyók felső, pisztrángos szakaszát pisztráng színtájnak is nevezik. A halállomány csökkenése a pisztrángos vizekben is jelentkezik, és e miatt a pisztrángtenyésztés igen nagy méreteket öltött. A lazacfélék közül tenyésztésre egyik faj sem alkalmas annyira, mint a sebes pisztráng.


Dunai galóca
Hucho hucho

Eredeti előfordulási területe a Duna vízrendszerének hegyi vízei.

Történelem, a régi magyar és latin elnevezésekkel.
Dr. Hankó Béla és Dr. Leidenfrost Gyula után ©

A dunai galóca (Salmo hucho), magyar nevén; gadóca, gadoci, galóca, hukó, retke, dunai lazac, fejes galóca.
Feje teteje és háta zöldes barnásszürke, amely a hasán fokozatosan ezüstfehérbe megy át. Fejét és a törzsét több-kevesebb apró sötétszürke, vagy feketés pont borítja, tarkóján, kopoltyúfedőjén és a hátán nagyobb fekete foltok is vannak, amelyek hátrább félholdalakúakká válnak. Az igen idős példányok halvány rózsaszínűekké lesznek. A hátúszóban 4 és 9-16, a mellúszóban 1 és 14-16, a has úszóban 1 és 8-9, az alsóban 4-5 és 7-9, a farok úszóban pedig 19 sugár csatlakozik egymáshoz. A galóca hossza 1.5-2 m, súlya 20-50 kg, de akadnak nagyobbak is. Fogazata az ekecsont lemezének hátulsó szegélyén lévő egy sor fogból áll. A dunai galóca, mint neve is elárulja, elterjedésében a Duna vízrendszerére szorítkozik. A Vágban, az Árvában és a Tisza felső szakaszában is honos.

Herman Ottó
("Magyar Halászat Könyve", 739. l.) azt írja; "… A máramarosi halászság állítása szerint Máramarossziget Tiszahídjáig megyen, azon túl nem…"
A Garamba mesterségesen telepítették be. Márciusban és áprilisban ívik, és valószínűen ilyenkor keresi fel leginkább a mellékfolyókat. 1000 m-nél magasabbra megy föl.
Többnyire a márnaszint tájban található meg. Falánkabb ragadozó valamennyi más lazacfélénél. A folyómeder mélyebb helyein, zugokban, örvényekben, kövek és hídpillérek mögött meghúzódva les áldozatára, amely nemcsak halakból áll, hanem egyéb állatokból is. Gyomrában gyakran lelnek vizipockot is. Fiatal korában a férgeket és a vizirovarokat is megeszi. Későn válik ivaréretté. Egy 25 kg súlyú ikrás 20-25.000 ikrát rak le. Az ikrák szép narancssárgák.

Egyes leírások hol különálló fajként, hol a dunai galóca alfajaként ismertetik a Tajment, - Hucho hucho taimen, amely Szibériában a Káma, a Pecsora és az Amur vízrendszerében honos.


Pér halak (Thymallus)

Életmódjukat tekintve áthidalják a ragadozó lazacfélék és a békés természetű marénák csoportját.

Pénzes pér
Thymallus thymallus

A pénzes pér tipikus élőhelye az oxigénben gazdag, tiszta vízű hegyi patakok. Kivételesen egyes tavakban is kialakulhat állománya, amelyet egyes ichthológusok (Balon 1967) T. t. morpha lacustris néven különböztetnek meg.

Tomolyka

Történelem, a régi magyar és latin elnevezésekkel.
Dr. Hankó Béla és Dr. Leidenfrost Gyula után ©

A pénzes pér (Thymallus vulgaris L.) magyar nevei; lepényhal, márnafiú, ón, ónhal, pénzes, zászlóshal, pénzes pisztráng, timalyko, tomolyka és pérhal.
Feje aránylag kicsi, szájnyílása szűk, állkapcsain, garat és ekecsontján kis horgas fogak nőttek. Legfőbb ismertetőjele a hosszú és magas hátúszó. Pikkelyei nagyobbak, mint a lazacé. Hossza csak ritkán haladja meg a 30 cm-t, de előfordulnak 60 cm-es példányok is. Súlya 0.7-1.5 kg. A pér hal az európai lazacfélék között a legnagyobb elterjedésű. Egész Közép és Kelet-Európában, továbbá Angliában, az orosz alföldön és az Ob vidékén mindenütt előfordul. Heckel Erdély patakjaiból, Petényi a Poprádból, a Túrócból, a Garamból, az Oltból, a felső Vágból, az Aranyosból és néhány kisebb patakból, Herman Ottó pedig a Lucsivnából és a Vargyasból sorolja fel. A pénzes pér igazi folyóvízi hal, a tavakat kerüli. Mesterséges tenyésztése sok nehézséggel jár és emiatt csak igen ritka helyen próbálkoznak vele.


Európa vízeiben még az alábbi lazacfajok honosak

Salmo salar vándorló anadrom faj, élőhelye észak-Európa tengerparti vízei, és a folyótorkolatok.

Salmo salar

Oncorhynchus keta, és a Oncorhynchus gorbuscha a Jeges-tenger és a Csendes-óceán északi részének parti vizeinek lakója. Vándorló, az édesvízekben ívó fajok.

Oncorhynchus keta Oncorhynchus gorbuscha

Stenodus leucichthys európai élőhelye a Kaszpi-tenger, és az északról odatorkolló folyók. A Káma, Volga és az Ural felső folyásaiban ívik. Az alfaja S. l. nelma megtalálható a Fehér-tengerben, Szibáriától egészen Észak-Amerikáig.

Osmerus eperlanus megtalálható az Északi-, és a Balti- tenger vidékén, szintén vándorló faj.

Salmothymus obtusirostris csak Dalmácia folyóvízeiben fordul elő. A Narenta folyóból a S. o. oxyrhynchus, a Krka folyóból az S. o. kerkensis alfajt különböztetik meg.

Salvelinus salvelinus az északi Jeges-tenger parti vízeiben és folyótorkalataiban élő faj, amelyet vándor szaiblingnak is hívnak. Az Alpok előhegyeiben és az Alpesi tavakban él az egyik alfaja a tavi szaibling
S. alpinus salvelinus
, amely csak az egyike a törzsalak számos alfajának.

Salvelinus alpinus salvelinus

További honosított fajok


****** ******